Aluminiowo-grafitowe bloki termiczne
Zespół inżynierów z australijskiego Uniwersytetu w Newcastle opatentował materiał przeznaczony do magazynowania energii cieplnej w postaci bloku.
Cegiełki, znane jako Miscibility Gaps Alloy (MGA), wykonane z aluminium i grafitu, przechowują energię wytworzoną ze źródeł odnawialnych. Cegiełki te mogą przetrwać około 30 lat bez zmiany niezawodności cieplnej.
Współtwórca bloku termicznego, Erich Kisi, powiedział, że jego zespół pracował nad konwerterami termionowymi, które wytwarzają energię poprzez ciepło, kiedy wpadli na przełomowy pomysł, aby przejść do magazynowania energii.
„Najważniejszymi składnikami cegieł są cząsteczki aluminium, które zapewniają ciepło utajone, energię topnienia, o której mówimy” – powiedział Kisi.
„Więc stopią się i zastygają wiele tysięcy razy w okresie eksploatacji bloku, ale pozostaną na swoim miejscu. Utrzymuje je grafit”
Każda cegła waży około sześciu kilogramów (13 funtów) i zawiera zmagazynowaną energię cieplną około jednej kilowatogodziny.
Kisi jest teraz dyrektorem generalnym MGA Thermal, firmy produkującej te bloki, która współpracuje ze szwajcarską spółką E2S Power AG, aby wykorzystać je w ramach technologii projektowej do modernizacji i ponownego przeznaczenia elektrowni węglowych w Europie.
Grupa ma nadzieję na płynne odejście od energetyki węglowej poprzez budowę magazynu energii cieplnej i stopniową likwidację kotłów w elektrowni.