Inżyneiria powierzchni

Plasma electrolytic oxidation (PEO) czyli elektrolityczne utlenianie plazmowe

Plazmowe utlenianie elektrolityczne (PEO) to wysokonapięciowy proces elektrochemiczny, który polega na wytwarzaniu twardej powłoki ochronnej na metalu podłoża. Proces ten charakteryzuje się wyładowaniami plazmowymi na granicy metal-elektrolit widoczny jako iskry. Wyładowania plazmowe występują, gdy przyłożone napięcie przekracza „wartość przebicia” (zwykle kilkaset woltów). Obecnie elektrolityczne utlenianie plazmowe reprezentuje szybko rozwijający się sektor inżynierii powierzchni, szczególnie w zakresie obróbki stopów Mg, Ti i Al.

Proces PEO różni się od tradycyjnego procesu anodowania pod wieloma względami. Główne cechy procesu to:

  • W procesie stosuje się często elektrolity alkaliczne, których skład jest niezwykle istotny dla szybkości powlekania i właściwości tworzonej warstwy anodowej.
  • Proces wykorzystuje prąd przemienny o wysokim napięciu. Z powodu tak wysokiego napięcia wytwarzana jest mikroplazma, która otacza elektrody, a jony tlenu wytwarzane w plazmie są dyfundowane przez warstwę anodową w podłożu aluminiowym, reagując i tworząc kolejne warstwy anodowe.
  • Ponieważ napięcia są wyższe niż napięcie przebicia utworzonej warstwy, nie jest konieczne posiadanie otwartych kanałów do podtrzymania procesu, a zatem można tworzyć grube, gęste, nieporowate warstwy.
  • Ponieważ proces wykorzystuje kontrolowaną moc wysokiego napięcia, wydajność procesu jest bardzo wysoka.
    Nie jest konieczne precyzyjne utrzymywanie temperatury kąpieli. W rzeczywistości zadowalające powłoki można uzyskać przy zmianach temperatur nawet do 10-20°C, co znacznie upraszcza proces.
  • Rodzaj powłoki różni się znacznie w zależności od składu elektrolitu. W zależności od rodzaju użytych odczynników można zmieniać tempo wzrostu tlenku, oraz skład chemiczny powłoki nadając powłoce tlenkowej dodatkowe właściwości (samosmarowanie, właściwości biobójcze itp.).

żródło: https://www.tekniker.es/en/plasma-electrolytic-oxidation

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto adBlockera :(

Zauważyliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas wyłączając blokadę reklam.

 

 

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO