AktualnościAutomotiveTytan

Drukowanie 3D tytanowych zacisków hamulcowych dla Bugatti

Na początku 2018 roku Bugatti ujawniło postępy w pracach nad pierwszymi zaciskami hamulcowymi z tytanu, które będą drukowane na masową skalę już w najbliższym czasie. Jak do tej pory to największa inicjatywa tej technologii na świecie. Główną zaletą drukowania 3D jest możliwość uzyskania znacznie bardziej precyzyjnych kształtów, niemożliwych w przypadku tradycyjnych metod obróbki różnych materiałów, w tym tytanu. Najcieńszy fragment zacisku ma tylko 1 mm grubości.

Komponent wyprodukowany w Hamburgu mierzy 41 cm długości, 21 cm szerokości i 13,6 cm wysokości. Wyprodukowany na drukarce 3D zacisk waży zaledwie 2,9 kg, czyli o całe 2 kg mniej od części obecnie stosowanej do produkcji Bugatti Chirona. Co więcej, nowe zaciski Bugatti zniosą obciążenie 125 kilogramów na każdy milimetr kwadratowy! Do produkcji tytanowego prefabrykatu użyto czterech 400-watowych laserów wchodzących w skład drukarki SLM 500 3D. Urządzenie pracowało przez całe 45 godzin, tworząc zacisk hamulcowy składający się z 2213 warstw tytanu. Przed wdrożeniem technologii na masową skalę proces, a w szczególności czas realizacji ulegnie optymalizacji.

Rok później francuski producent samochodów należący do niemieckiej grupy z Wolfsburga zaprezentował swój koncept podczas testów określających jego wytrzymałość.

https://youtu.be/hPkY8nBWxoU

Symulacja hamowania odbyła się przy maksymalnej prędkości prawie 400 km/h. Ciepło wygenerowane pod wpływem tarcia spowodowało nagrzanie samej tarczy do przeszło 1000 stopni Celsjusza! W takich warunkach doskonale sprawdza się tytan, który bardzo dobre odprowadza ciepło. To materiał idealny do zapewnienia akceptowanych warunków pracy przy hamowaniu z prędkości maksymalnej Chirona czy przyszłego Divo (pisaliśmy o tym tutaj). Wygląda więc na to, że przyszłość jest właśnie w druku 3D!

Źródło:

https://www.engadget.com/2018/12/24/bugatti-tests-3d-printed-titanium-brake-caliper/?guccounter=1

http://www.fpiec.pl/tech-moto/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto adBlockera :(

Zauważyliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas wyłączając blokadę reklam.

 

 

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock