Magnez

Zastosowanie magnezu w elektronice

Elektronika

construction

Magnez w przemyśle elektronicznym najczęściej wykorzystuje się na obudowy sprzętu elektronicznego ze względu na dwie bardzo istotne właściwości: niską wagę oraz zabezpieczenie przed promieniowaniem elektromagnetycznym [1]. W seryjnej produkcji, oraz w sprzedaży, stopy magnezu możemy spotkać jako: obudowy aparatów fotograficznych firmy Nikon model F-5 (źródło zdjęcia: www.dpreview.com), kamer cyfrowych Sony® Professional BVP-550 (wykorzystano stop AZ91D) oraz laptopów firmy Dell czy HP i telefonów komórkowych firmy LG Electronics [6]. Dodatkowo stopy Mg stosuje się do produkcji elektronarzędzi ze względu na właściwości tłumienia drgań [3].

Inne

magnesiumRS-banner2._V340238400_

Stopy magnezu znajdują także zastosowanie w urządzeniach codziennego użytku. Firma Husqvarna zastosowała stop AZ91D do produkcji elementów skrzyni korbowej w kosiarkach spalinowych do trawy. Stop AZ31B bardzo dobrze sprawdza się do produkcji poręczy autobusów miejskich, ze względu na swoją wagę oraz pochłanianie drgań i wibracji. Zastosowane poręcze znajdują się w autobusach w Pekinie. Międzynarodowa firma Oreck produkująca nowoczesne odkurzacze, także zdecydowała się na zastosowanie magnezu w swoich produktach. Materiał ten znajdziemy w konstrukcji szczotki stworzonej ze stopu AZ91D nazwanej Oreck Magnesium Vacuum Cleaner Combo (źródło zdjęcia: jcsublog.info)  [2].

 

Niektóre elementy rowerowe, w których liczy się waga i wytrzymałość, także są wykonane ze stopów magnezu. W budownictwie, stopy magnezy wykorzystuje się w konstrukcjach okien, klamkach okiennych i drzwiowych, ryglach, okuciach okiennych i wielu innych.

surgery-81875_1280

W ostatnim czasie stopy magnezu znajdują zastosowanie także w medycynie jako implanty, klamry do łączenia kości oraz jako nici chirurgicznych. Innowacyjność zastosowanych stopów magnezu polega na zdolności rozpuszczenia się tych elementów w organizmie ludzkim. Zarówno magnez i wapń występują w organizmie i są całkowicie bezpieczne. Zastosowanie stopu magnezu zapobiega kolejnej operacji usunięcia implantu z ciała pacjenta. Zmniejszenie ilości ingerencji w ciało ludzie, w każdym przypadku jest korzystne.

[1] http://www.polmag.pl/

[2] http://www.intlmag.org/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto adBlockera :(

Zauważyliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas wyłączając blokadę reklam.

 

 

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock