KorozjaMagnezMedycyna

Biodegradowalne stopy magnezu MgCa

Biodegradacja (gr. bios – życie, łac. degradatio – obniżenie) to biochemiczny rozkład związków organicznych na związki proste, dokonywany za pośrednictwem organizmów żywych [1].

Zastosowanie materiału który z czasem ulegnie rozkładowi jest pożądany ze względu na brak konieczności wykonania kolejnej operacji celem wyciągnięcia elementu metalowego z organizmu ludzkiego. Zmniejsza to nie tylko stres u Pacjenta ale również koszt całego przedsięwzięcia. Najczęściej, biodegradowalne stopy magnezu stosuje się w ortopedii (płyty łączące złamane kości) oraz kardiochirurgii (stenty) [2] .

csm_MG_Stent_1_4efff36fc6

 

Jednym z głównych metali posiadających zdolność biodegradacji są stopy magnezu, np.: Mg-Ca, Mg-Ca-Zn.

Stop Mg-Ca posiada Moduł Younga (40 GPa) zbliżony do modułu Younga kości (10-30 GPa) [3].

Ważnymi właściwościami stopów Mg-Ca są nie tylko właściwości mechaniczne ale również właściwości korozyjne- to od niech zależy jak szybko roztworzy się materiał metalowy w organizmie ludzkim. Aby zmniejszyć szybkość roztwarzania się Mg-Ca, stosuje się np.: konwersyjne powłoki ochronne, powłoki anodowe czy powłoki z lekarstwami.

Stop Mg-Ca znalazł też zastosowanie jako biozgodne metalowe nicie chirurgiczne. Już teraz naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali technologie produkcji nici chirurgicznych które całkowicie się rozpuszczają w organizmie [4].  Udało wytworzyć się nic o średnicy 0,075mm czyli cienkie jak włos.

b4b823a413

[1] pl.wikipedia.org/wiki/Biodegradacja

[2] zdjęcie 1: http://www.meko.de/en/start/samples/implants/

[3] Meisam Salahshoor and Yuebin GuoBiodegradable Orthopedic Magnesium-Calcium (MgCa) Alloys, Processing, and Corrosion Performance, Materials 2012, 5, 135-155; doi:10.3390/ma5010135

[4] zdjęcie 2: http://www.agh.edu.pl/blog-naukowy/info/article/biozgodne-metalowe-nici-chirurgiczne

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto adBlockera :(

Zauważyliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas wyłączając blokadę reklam.

 

 

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO